Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

MU-4/I BA-1 (projekt)

Návrh projektu samohybného děla BA-1 na podvozku tančíku MU-4/I

Československá armáda na počátku 30. let hledala nový typ pásových obrněných vozidel pro posílení jednotek útočné vozby. Především na nátlak ministerstva obrany bylo nakonec objednáno 70 tančíků ČKD P-I, zavedených do výzbroje jako tančík vz. 33. Škodovy závody v Plzni přišly v době výběru nového typu s podobně koncipovaným vozidlem – tančíkem MU-4/I. Společnosti ČKD se nicméně podařilo udržovat náskok a zavedení tančíku MU-4/I do výzbroje armády se tak nezdálo pravděpodobné.

Tančík Škoda MU-4/I, který se měl stát základem pro projekt samohybného děla (Foto: archiv, volné dílo)

Ve snaze zlepšit vyhlídky v tomto směru a zaujmout též případné zahraniční zájemce byl vypracován projekt samohybného děla na podvozku tančíku MU-4/I. Výkres ze 17. prosince 1931 zobrazuje tančík s upravenou vrchní částí korby, kde je mezi vstupními otvory pro posádku umístěna lafeta pěchotního děla vz. 28 (Škoda BA-1). Dělo ráže 70 milimetrů dostřelilo do vzdálenosti až 2500 metrů. Kvůli instalaci pěchotního děla mělo dojít k nárůstu hmotnosti celého vozidla z 1649 kg na cca 1819 kg.

Pěchotní dělo vz. 28, resp. Škoda BA-1, ráže 70 mm (Karel Šubrt, CC BY-SA 3.0)

Vzhledem k zavedení tančíku P-I konkurenční ČKD zůstalo toto originální, byť improvizované řešení Škodových závodů pouze na papíře. Takto koncipované vozidlo by samozřejmě trpělo řadou takticko-technických nedostatků, vzhledem ke slabému podvozku tančíku, nedostatečnému vnitřnímu prostoru (pouze dvoučlenná posádka, nedostatečná zásoba munice) atd. Také parametry pěchotního děla již nebyly zcela vyhovující, každopádně v budoucnu se plně prokázala potřeba podpůrné palby samohybného dělostřelectva.

Prototyp tančíku MU-4/I se dodnes zachoval a můžete jej shlédnout v expozici Vojenského technického muzea v Lešanech.

Prototyp tančíku MU-4/I  ve sbírkách VTM Lešany (Karel Šubrt, CC BY-SA 3.0)

 

Zdroje

PEJČOCH, Ivo. PEJS, Oldřich. Obrněná technika 5: Střední Evropa 1919-1945 (I. část). Vyd. 1. Praha: Ares a Jan Vašut, 2004, 375 s. ISBN 80-86158-32-2 (Ares), ISBN 80-7236-317-4 (Jan Vašut).

TOPlist